• آدرس: زنجان، شهرک صنعتی شماره یک، خ آذرجنوبی، آذر جنوبی ۲، روبروی زاگرس دارو، پلاک ۳

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 16 ، پنجشنبه 8 تا 12

دلیل داغ کردن و بوی لنت

همانطور که می‌دانید گرمای بیش‌ازحد برای خودرو زیان‌آور است و منجر به بروز مشکلات جدی می‌شود. قطعاتی مثل رادیاتور، سرسیلندرها، موتور، ورودی و خروجی‌های اگزوز و غیره از این قبیل بخش‌ها هستند که گرمای زیادی را متحمل می‌شوند. اما نکته‌ی مهم دیگری نیز در خودرو وجود دارد که باید به آن توجه کنید: داغ کردن لنت و دیسک چرخ. حتما با بوی لنت و بوی سوختگی لنت آشنا هستید. در ادامه به دلایل بروز این مشکل می‌پردازیم.

متوقف شدن خودرو به‌دلیل اصطکاکی است که بعد از فشردن پدال بین لنت ترمز و دیسک چرخ به‌وجود می‌آید و این اصطکاک گرمای فراوانی را ایجاد می‌کند.

 

علائم داغ کردن و بوی لنت

 

اگر ترمزگیری خودروی شما دچار نقصان شده، بوی لنت به مشامتان می‌رسد و هنگام پدال‌گیری احساس ناخوشایندی دارید بررسی کنید که آیا متوجه این نشانه‌ها می‌شوید یا خیر:

 

نرم شدن ترمز: هنگامی که روی پدال ترمز فشار می‌آورید احساس اسفنجی بودن می‌کنید.

مشاهده دود هنگام ترمز: هنگامی که ترمز می‌کنید در کنار لاستیک‌های خودرو خروج دود را مشاهده می‌کنید.

بوی سوختگی لنت ترمز: پس از کمی رانندگی بوی سوختگی لنت یا بوی تخم مرغ به مشامتان می‌رسد.

شنیدن صدای قطعات: روی ترمز فشار می‌دهید و سر و صدای لنت یا برخی از قطعات را می‌شنوید.

نشانه‌های بالا همگی گواه از این دارند که در اثر حرارت سیستم‌ترمز شما دچار مشکل شده و نیاز به بررسی مکانیک دارد.

 

دلایل بو دادن و داغ کردن لنت

 

هر خودرو دارای سیستم‌ترمز است و در حالتی که خودرو دچار مشکل خاصی نباشد باید به‌صورت طبیعی و بدون مشاهده‌ی نشانه‌های عجیب وسیله‌ی نقلیه را متوقف کند. اما اگر طبق موارد ذکر شده در بالا علائم متفاوتی را دیدید، دلیل بر مشکلات فنی است که دلیل بروز برخی از آنها را در زیر برایتان ذکر می‌کنیم:

• لنت یا دیسک، به شکل بد یا کج نصب شده است.
• بخش‌های جانبی سیستم‌ترمز خراب شده؛ مثل شلنگ ترمز، روغن ترمز و سایر قسمت‌ها.
• فرسودگی قطعات یا لنت ها.
• تاب برداشتن دیسک ترمز.
• قطعات نامرغوب در سیستم ترمز استفاده شده؛ مثل لنت ترمز نامرغوب.

 

هنگام استشمام بوی سوختگی لنت چه کاری کنیم؟

 

به‌آرامی سرعت خودرو را کم کنید و در محلی امن توقف کنید تا لنت ترمز، دیسک‌ چرخ و کل سیستم‌ترمز خنک شود. سپس اولین مرکز فنی را پیدا کنید و برای بررسی خودرو به آنجا مراجعه کنید. بوی سوختگی لنت ترمز یکی از دلایل استفاده از لنت نامرغوب و یا وجود مشکل در سیستم ترمز است. توجه داشته باشید که در طول مسیر سرعت خودرو را بالا نبرید و به‌آهستگی رانندگی کنید تا مشکلات جدی‌تری بروز نکند و هزینه‌ی بیشتری را متقبل نشوید.

 

روش جلوگیری از گرم شدن و بو دادن لنت

 

همه می‌دانیم که بهتر از هر روش درمان، پیشگیری قبل از وقوع مشکل است. پس همواره مراقب سیستم‌ترمز خودروی خود باشید. بخش ترمز مهمترین و درگیرترین بخش هر ماشین است که نیاز به بررسی دائمی دارد. برنامه‌ی منظمی تدوین کنید تا همواره با برنامه‌ی زمانی مشخصی خودروی خود را بازبینی کنید. شاید به هزینه‌های این کار فکر کنید، اما اهمیت بخش ترمز را جدی بگیرید و به مسائل ایمنی و جان خود و سرنشینان بیاندیشید. در زیر برخی از برنامه‌ها برای پیشگیری از بروز مشکلات را شرح می‌دهیم:

• فقط از قطعات یدکی باکیفیت OEM و دارای استانداردهای ISO استفاده کنید.
• یک تعمیرکار حرفه‌ای پیدا کنید و خودرو را دست هرکسی نسپارید.
• ترجیحا قطعات را به‌صورت جفت جایگزین کنید. تعویض لنت چپ یا راست به تنهایی صحیح نیست.
• خودتان یا تعمیرکارتان ضخامت لنت‌ها و دیسک‌ها را بررسی کنید تا از ساییدگی آنها مطلع باشید.

 

باز هم تکرار می‌کنیم. اگر حتی بهترین لنت و دیسک را داشته باشید، اما توسط تعمیرکار به‌درستی نصب نشوند، مشکلات جدی بروز خواهد کرد.

 

چرا لنت سرامیکی را حتی در مسابقات رالی استفاده می‌کنند؟

 

لنت‌های سرامیکی به دلیل داشتن ترکیبات متفاوت در ساختار خود به‌طور کل عملکرد خاصی دارند. این مدل‌های لنت ترمز در هنگامی که گرم می‌شوند برعکس سایر لنت‌ها مثل لنت‌های فلزی، اورگانیک و غیره ترمزگیری بهتری را ارائه می‌دهند. این یعنی هنگامی که به مسافرت‌های طولانی می‌روید و یا در خیابان‌ها و اتوبان‌های پرترافیک تردد می‌کنید خیالتان آسوده است، چون هرچه لنت سرامیکی داغ‌تر شود بهتر عمل می‌کند و این همان دلیلی است که این لنت را برای ماشین‌های مسابقه‌ای در رالی استفاده می‌کنند. ترکیبات موجود در این لنت‌ها پس از داغ شدن بوی تخم‌مرغ تولید نمی‌کند و از هرگونه مواد بیماری‌زا و همچنین گردوخاک عاری است.